Jaký je rozsah AWS A5.36 / A5.36M?
AWS A5.36/A5.36M je specifikace American Welding Society, která předepisuje požadavky na klasifikaci elektrod z uhlíkové a nízkolegované oceli pro plněné obloukové svařování (FCAW) a elektrod s kovovým jádrem pro svařování plynovým kovovým obloukem (GMAW)[reference:0][reference:1]. Tato specifikace byla vyvinuta jako jednotný klasifikační systém, který konsoliduje a nahrazuje klasifikace dříve zahrnuté pod AWS A5.20/A5.20M pro elektrody s tavným jádrem z uhlíkové oceli, AWS A5.29/A5.29M pro pájecí elektrody z nízkolegované oceli, AWS A5.18/A5.18M pro elektrody z uhlíkové oceli a A5.8M pro elektrody A28 z uhlíkové oceli/A. nízkolegované ocelové elektrody s kovovým jádrem[reference:2][reference:3].
~!phoenix_var87_1!~
Řešené požadavky zahrnují chemické složení a mechanické vlastnosti svarového kovu spolu s určitými charakteristikami použitelnosti elektrody [odkaz: 4].
Jsou zahrnuta volitelná doplňková označení pro difuzní vodík a pro splnění požadavků na speciální mechanické vlastnosti, když je svarový kov nanášen pomocí postupů s nízkým příkonem tepla, vysokou rychlostí chlazení a vysokým příkonem tepla a nízkou rychlostí chlazení [odkaz:5][odkaz:6].
Železo je jediným prvkem neředěného svarového kovu nanášeného elektrodami klasifikovanými podle této specifikace, jejichž obsah přesahuje 10,5 % [odkaz:7][odkaz:8].
Aktuální vydání je AWS A5.36/A5.36M:2016, což je druhé vydání a reviduje vydání z roku 2012[reference:9].
Specifikace využívá jak americké obvyklé jednotky, tak mezinárodní systém jednotek (SI) a každý systém musí být používán nezávisle na druhém, aniž by se jakkoli kombinoval [odkaz:10].
Ověřte aktuální číslo vydání a všechna nahrazená označení nejnovějším vydáním.
Jaký je klasifikační systém používaný v AWS A5.36 / A5.36M?
AWS A5.36/A5.36M využívá dvojí klasifikační přístup sestávající z otevřeného klasifikačního systému a sady pevných klasifikací se specifikovanými požadavky.
Otevřený klasifikační systém umožňuje klasifikaci elektrody výběrem řady označení, které popisují její pevnost v tahu, rázovou houževnatost, polohovací schopnost, požadavky na ochranný plyn, chemii svarového návaru a úroveň difuzního vodíku [odkaz: 11].
Pevné klasifikace poskytují předdefinované kombinace těchto označení, které odpovídají starším klasifikacím dříve zahrnutým pod A5.20/A5.20M, A5.29/A5.29M, A5.18/A5.18M a A5.28/A5.28M[odkaz:12].
Klasifikační označení začíná předponou 'E' pro elektrodu, za nímž následuje dvoumístné označení pevnosti v tahu označující minimální pevnost v tahu svarového kovu v tisících liber na čtvereční palec (ksi) pro A5.36 nebo v jednotkách 10 MPa pro A5.36M.
Písmeno 'T' označuje trubicovou elektrodu (s tokem v jádru) a písmeno 'C' označuje složenou elektrodu (s kovovým jádrem).
Číslice následující za 'T' nebo 'C' označuje použitelnost a charakteristiky polohy elektrody.
Pomlčka odděluje označení elektrody od označení ochranného plynu, což může být 'C' pro 100% CO₂, 'M' pro směs CO₂ a argonu nebo specifické označení z AWS A5.32/A5.32M.
Následuje označení chemie návaru s použitím kódů jako CS1, CS2, Ni1, Ni2, K2 nebo B2.
Mohou být připojena volitelná doplňková označení, včetně 'HZ' pro limity difuzního vodíku (kde Z udává maximální obsah vodíku v ml/100g) a nárazové označení pro houževnatost při nízkých teplotách[reference:13].
Ověřte kompletní pravidla pro označování a všechna další klasifikační kritéria pomocí nejnovějšího vydání.
Jaký je úplný seznam klasifikací AWS A5.36 / A5.36M?
Kompletní seznam klasifikací pod AWS A5.36/A5.36M je rozsáhlý díky otevřenému klasifikačnímu systému, který umožňuje velké množství možných kombinací označení.
Klasifikace spadají do dvou širokých kategorií: pevné klasifikace se specifikovanými požadavky a otevřené klasifikace, které umožňují uživateli vybrat konkrétní označení.
Pevné klasifikace odpovídají starším typům elektrod dříve klasifikovaným podle nahrazovaných specifikací.
Protože standardy AWS jsou pravidelně revidovány a protože otevřený klasifikační systém umožňuje specifická označení výrobce, ověřte si úplný a aktuální seznam s nejnovějším vydáním.
Pevné klasifikace elektrod z uhlíkové oceli
E70T-1C/9C
E70T-2C E70T
-5CJ E70T
-5MJ
6
E70T-
E70T-7
E70T-4 E71T-1C
E71T-1C/9C
E71T-1M
E71T-1M/9M
E71T-1C-9C
E71T-1C-9C
E71C/1C
E71T-8
E71T-11
E71T-GS
Tyto klasifikace označují elektrody s tokem z uhlíkové oceli pro FCAW s odchylkami ve schopnosti polohy, požadavcích na ochranný plyn a charakteristikách použitelnosti.
'1' v E71T-1 označuje schopnost všech poloh, zatímco '0' v E70T-1 označuje pouze plochou a horizontální polohu.
Přípona 'C' označuje stínění CO₂, 'M' označuje směs CO₂ a argonu a 'GS' označuje samostíněnou elektrodu nevyžadující žádný vnější plyn.
V rámci specifikace mohou existovat další pevné klasifikace uhlíkové oceli; ověřit s nejnovějším vydáním.
Pevné klasifikace elektrod s tavidlem z nízkolegované oceli
E80T1-Ni1C
E80T1-Ni1M
E80T1-Ni2
E80T1-Ni2C
E80T1-Ni2M
Ni1
E80T5-
E80T5-Ni2
E80T5-Ni3
E81T1-Ni1
E81T1-Ni1-Ni1C
E81T1-Ni1
-Ni1C
E80T1-Ni1C
E81T1-Ni2C E81T1- Ni2M E80T1
-
B2 E80T1-
B2H
E81T1-B2
-B2C
E81T1
E80T5-B2 E80T5-
B2L E90T1
-B3 E91T1-B3
E91T1
E91T1-B31M
-B31M
E91T1-B31M
E91T1-B6C
E91T1-B6M E91T1-B9M
D2
E90T5-
E91T5
-D2
E80T1-K2
E80T5-K1
E80T5-K2
E81T1-K2
E81T1-K2C E81T1-K91M
E91T53K
E91T1-
K3M
E100T5-K3
E100T5-K4
E101T1-K3
E110T5-K3 E110T5-K4 E111T1-K3 E110T5
KAM
-
E80T1-W
E67T24K6
E81T1-W2C
E87T24K6 E87T8
-K6
E71T8- K6
E71T8-Ni1
E71T8-Ni2 E70T4-
A1
E70T5-A1
E71T1
-A1
E80T1-A1
E81T1-A1 E81T1-A1C
E70T4
- G
E71T1-GC E70T1-
TGM0
E70T1
-TGM0
E81T1-GC
E81T1-GM
E91T1-GC E100T5-G
E101T1-G
E110T1-G E110T1-K3C
E111T1-G
E111T1-GM
E120T1-G
E121T1-G
Tyto klasifikace označují ocelové systémy s nízkým obsahem niklu, slitiny s nízkým obsahem niklu oceli, chrom-molybdenové oceli, mangan-molybdenové oceli a další legované oceli.
Označení 'G' označuje obecnou klasifikaci, pro kterou je chemické složení stanoveno dohodou mezi dodavatelem a odběratelem.
V rámci specifikace mohou existovat další pevné klasifikace nízkolegované oceli; ověřit s nejnovějším vydáním.
E70C-3X
E70C-6X
E80C-Ni1
E80C-Ni2
E80C-Ni3
E70C-B2L
E80C-B2
E80C-B2L
E80C- B3L E90C-
D2
E90C-K3
E110C-G
E120C -G ocel s nízkým obsahem uhlíku a
E120C-G
provedení s nízkým obsahem uhlíku elektrody s kovovým jádrem pro GMAW.
'C' v klasifikaci označuje kompozitní elektrodu (kovové jádro).
Přípona 'X' v E70C-3X a E70C-6X představuje variabilní označení ochranného plynu.
Tyto klasifikace mají ekvivalentní otevřené klasifikace pod A5.36, například E7XT15-C1A0-CS1 nebo E7XT15-M21A0-CS1 pro E70C-3X a E7XT15-C1A2-CS1 nebo E7XT15-M21A2-CS1 pro E70C-46X.[odkaz:11A0-CS1 pro E70C-3X].[odkaz:
V rámci specifikace mohou existovat další pevné klasifikace s kovovým jádrem; ověřit s nejnovějším vydáním.
Ekvivalentní otevřené klasifikace pro starší typy elektrod
Otevřený klasifikační systém umožňuje vyjádření starších klasifikací z nahrazených specifikací ve formátu A5.36.
Například starší klasifikace E80C-Ni1 má ekvivalentní otevřené klasifikace E8XT15-M13A5-Ni1 nebo E8XT15-M22A5-Ni1[odkaz:15].
Starší klasifikace E80C-Ni2 má ekvivalentní otevřené klasifikace E8XT15-M13P8-Ni2 nebo E8XT15-M22P8-Ni2[reference:16].
Starší klasifikace E80C-Ni3 má ekvivalentní otevřené klasifikace E8XT15-M13P10-Ni3 nebo E8XT15-M22P10-Ni3[reference:17].
Starší klasifikace E70C-B2L má ekvivalentní otevřené klasifikace E7XT15-M13PZ-B2L nebo E7XT15-M22PZ-B2L[reference:18].
Starší klasifikace E80C-B2 má ekvivalentní otevřené klasifikace E8XT15-M13PZ-B2 nebo E8XT15-M22PZ-B2[odkaz:19].
Starší klasifikace E90C-D2 má ekvivalentní otevřené klasifikace E9XT15-M13A2-D2 nebo E9XT15-M22A2-D2[reference:20].
Starší klasifikace E90C-K3 má ekvivalentní otevřené klasifikace E9XT15-M20A6-K3 nebo E9XT15-M20A5-K3[reference:21].
Tyto ekvivalentní klasifikace ukazují, jak otevřený systém A5.36 vyhovuje celé řadě starších typů elektrod a zároveň poskytuje flexibilnější a přesnější klasifikační rámec.
Kompletní mapování všech starších klasifikací na jejich ekvivalenty A5.36 naleznete v tabulkách příloh v posledním vydání AWS A5.36/A5.36M.
Co znamenají označení v klasifikacích AWS A5.36 / A5.36M?
Každý prvek klasifikace AWS A5.36 poskytuje specifické technické informace o elektrodě a jejích výkonnostních charakteristikách.
Předpona 'E' označuje elektrodu.
Označení pevnosti v tahu udává minimální pevnost v tahu naneseného svarového kovu.
Pro A5.36 udává číslo vynásobené 1 000 psi minimální pevnost v tahu; pro A5.36M číslo vynásobené 10 MPa dává ekvivalentní hodnotu v jednotkách SI [odkaz:22].
Písmeno 'T' označuje trubicovou elektrodu (s tokem s jádrem) a písmeno 'C' označuje složenou elektrodu (s kovovým jádrem).
Číslice následující za 'T' nebo 'C' specifikují vlastnosti použitelnosti a polohy: číslice '1' označuje schopnost všech poloh, '0' označuje pouze rovnou a horizontální polohu a další číslice označují konkrétní typy povlaků a vlastnosti svařování.
Označení ochranného plynu za pomlčkou udává požadovaný plyn: 'C' pro 100 % CO₂, 'M' pro směs CO₂ a argonu (typicky 75–80 % Ar se zbytkem CO₂) a specifické označení z AWS A5.32/A5.32M pro ostatní směsi. Označení chemie svarového návaru označuje obsah slitiny ve svarovém kovu: 'CS1' a 'CS2' označují chemické látky uhlíkové oceli s různými úrovněmi manganu, 'Ni1' až 'Ni3' označují chemické látky niklové oceli, 'B2' až 'B9' označují chrom-molybdenové oceli'označují' ocel 'D' mangan-molybdenová ocel, 'K2' až 'K4' označují ostatní chemické složení nízkolegovaných ocelí a 'G' označuje obecnou klasifikaci, pro kterou je chemie stanovena dohodou.
~!phoenix_var101_7!~
Volitelné doplňkové označení 'HZ' udává maximální obsah difuzního vodíku v ml/100 g svarového kovu, např. H4 pro 4 ml/100 g nebo H8 pro 8 ml/100 g.
Toto systematické označení umožňuje svářečským inženýrům specifikovat elektrody s přesnou kontrolou pevnosti, houževnatosti, chemie a obsahu vodíku.
Ověřte kompletní pravidla pro označování a všechna další klasifikační kritéria pomocí nejnovějšího vydání.
Jaké jsou požadavky na mechanické vlastnosti?
Požadavky na mechanické vlastnosti přídavných kovů AWS A5.36 zahrnují minimální pevnost v tahu, minimální mez kluzu, minimální prodloužení a rázovou houževnatost s vrubem podle Charpyho.
Označení pevnosti v tahu v klasifikaci přímo koreluje s minimální specifikovanou pevností v tahu. Pro označení '70' je minimální pevnost v tahu 70 000 psi (490 MPa), s minimální mezí kluzu 58 000 psi (400 MPa) a minimálním prodloužením 22 %, jak ukazuje klasifikace PREMIUM 71T, která specifikuje pevnost v tahu (0704 MPa 4090 MPa) ksi) a prodloužení 22 % [odkaz: 23].
~!phoenix_var103_2!~
Požadavky na rázovou houževnatost se liší podle klasifikace a jsou specifikovány pomocí označení rázu, které udává teplotu, při nebo nad kterou svarový kov splňuje nebo překračuje požadovanou energii Charpyho V-vrubu 20 ft·lbf (27 J) [odkaz:24].
Pro A5.36 označuje označení nárazu zkušební teplotu ve stupních Fahrenheita; pro A5.36M označuje označení zkušební teplotu ve stupních Celsia [odkaz:25].
Přesné tabulky mechanických vlastností jsou obsaženy v normě a měly by být konzultovány přímo pro účely návrhu a kvalifikace.
Ověřte všechny požadavky na mechanické vlastnosti s nejnovějším vydáním.
Jaké jsou požadavky na chemické složení?
Požadavky na chemické složení přídavných kovů AWS A5.36 platí pro svarový kov produkovaný elektrodou.
Označení chemie návaru specifikuje obsah slitiny a limity nečistot pro každou klasifikaci.
Chemické složení uhlíkové oceli označené jako 'CS1' a 'CS2' se liší především obsahem manganu, přičemž 'CS2' splňuje nižší požadavky na mangan podle ASME A-No. 1 analytická skupina [odkaz: 26].
Nízkolegované chemikálie se řídí stejnými konvencemi označování jako pevné klasifikace: 'Ni1' až 'Ni3' specifikují obsah niklu přibližně 1 %, 2,5 % a 3,5 % v tomto pořadí; 'B2' specifikuje přibližně 1,25 % Cr a 0,5 % Mo; 'B3' udává přibližně 2,25 % Cr a 1 % Mo; 'D2' specifikuje přibližně 1,75 % Mn a 0,5 % Mo; a 'K2' až 'K4' specifikují proprietární nízkolegované kompozice [odkaz:27].
Označení 'G' označuje obecnou klasifikaci, pro kterou není chemické složení specifikováno normou a místo toho je stanoveno dohodou mezi dodavatelem a odběratelem.
Přesné tabulky chemického složení jsou obsaženy v normě a měly by být konzultovány přímo pro účely návrhu a kvalifikace.
Ověřte všechny požadavky na složení pomocí nejnovějšího vydání AWS A5.36/A5.36M.
AWS A5.36/A5.36M neexistuje izolovaně; několik doprovodných specifikací poskytuje doplňkové nebo překrývající se pokrytí pro výplňové kovy z uhlíkové a nízkolegované oceli.
AWS A5.20/A5.20M byla předchozí specifikace pro elektrody plněné elektrodami z uhlíkové oceli pro FCAW a byla nahrazena A5.36, ale zůstává odkazována ve starších specifikacích postupů svařování a zadávací dokumentaci.
AWS A5.29/A5.29M byla předchozí specifikace pro elektrody plněné tavidlem z nízkolegované oceli pro FCAW a byla podobně nahrazena A5.36.
AWS A5.18/A5.18M specifikuje elektrody a tyče z uhlíkové oceli pro obloukové svařování v ochranné atmosféře plynu a poskytuje reference na složení pro elektrody s kovovým jádrem z uhlíkové oceli před přijetím A5.36.
AWS A5.28/A5.28M specifikuje elektrody a tyče z nízkolegované oceli pro obloukové svařování v ochranné atmosféře plynu a poskytuje reference na složení pro elektrody s kovovým jádrem z nízkolegované oceli před přijetím A5.36.
AWS A5.32/A5.32M specifikuje ochranné plyny a směsi plynů pro tavné svařování a poskytuje označení ochranných plynů a rozsahy složení uvedené v klasifikačním systému A5.36.
AWS A5.01M/A5.01 (ISO 14344 MOD) poskytuje pokyny pro nákup spotřebního materiálu pro svařování a odkazuje se na něj pro nákup elektrod klasifikovaných pod A5.36.
Kód ASME pro bojlery a tlakové nádoby, oddíl II, část C, přejímá specifikace výplňového kovu AWS jako specifikace SFA a SFA-5.36/SFA-5.36M je odpovídající označení ASME pro tuto specifikaci.
Společná konzultace těchto specifikací poskytuje komplexní rámec pro výběr přídavného kovu, kvalifikaci a zajištění kvality.
Systém klasifikace přídavných kovů AWS je organizován podle procesu svařování a typu základního kovu, přičemž každá specifikace (A5.x) se týká odlišného procesu nebo formy produktu.
AWS A5.36 je součástí tohoto hierarchického systému a specificky se zaměřuje na elektrody s jádrem z uhlíkové a nízkolegované oceli a elektrody s kovovým jádrem.
Specifikace představuje významný vývoj ve filozofii klasifikace AWS a nahrazuje samostatné, procesně specifické specifikace (A5.18, A5.20, A5.28 a A5.29) jednotným otevřeným klasifikačním systémem, který poskytuje větší flexibilitu a přesnost ve specifikaci elektrod.
Řada 'A5' pokrývá přídavné kovy pro obloukové svařování, tvrdé pájení a svařování natvrdo a pořadí číslování zhruba odpovídá chronologickému vývoji specifikací.
Přípona '/A5.36M' označuje, že specifikace zahrnuje jak americké obvyklé jednotky, tak jednotky SI, což je konvence aplikovaná na normy AWS, které byly harmonizovány s postupy ISO.
Vydání z roku 2016 představuje druhé vydání specifikace a reviduje vydání z roku 2012, které odráží probíhající aktualizace otevřeného klasifikačního systému a pevných klasifikačních tabulek.
Uživatelé by měli vždy potvrdit, že pracují z nejaktuálnějšího vydání jakékoli specifikace AWS, protože klasifikace a požadavky mohou být mezi vydáními přidány, revidovány nebo staženy.
Ověřte aktuální číslo vydání a úplný seznam klasifikace s nejnovějším vydáním AWS A5.36/A5.36M.