Aký je rozsah AWS A5.36 / A5.36M?
AWS A5.36/A5.36M je špecifikácia Americkej zváračskej spoločnosti, ktorá predpisuje požiadavky na klasifikáciu elektród z uhlíkovej a nízkolegovanej ocele na zváranie elektrickým oblúkom (FCAW) a elektród s kovovým jadrom na zváranie plynom a kovu (GMAW)[reference:0][reference:1]. Táto špecifikácia bola vyvinutá ako jednotný klasifikačný systém, ktorý konsoliduje a nahrádza klasifikácie predtým zahrnuté v AWS A5.20/A5.20M pre elektródy s tavivom z uhlíkovej ocele, AWS A5.29/A5.29M pre elektródy s tavivom z nízkolegovanej ocele, AWS A5.18/A5.18M pre elektródy z uhlíkovej ocele A5 a 28M pre elektródy A8 z uhlíkovej ocele. elektródy s kovovým jadrom z nízkolegovanej ocele[odkaz:2][odkaz:3].
~!phoenix_var36_1!~
Uvedené požiadavky zahŕňajú chemické zloženie a mechanické vlastnosti zvarového kovu spolu s určitými charakteristikami použiteľnosti elektródy [odkaz: 4].
Voliteľné doplnkové označenia sú zahrnuté pre difúzny vodík a pre splnenie špeciálnych požiadaviek na mechanické vlastnosti, keď sa zvarový kov nanáša s použitím nízkeho tepelného príkonu, rýchleho chladenia a vysokého tepelného príkonu, pomalého chladenia postupov [odkaz: 5][odkaz: 6].
Železo je jediným prvkom neriedeného zvarového kovu naneseného elektródami klasifikovanými podľa tejto špecifikácie, ktorých obsah presahuje 10,5 % [odkaz:7][odkaz:8].
Aktuálne vydanie je AWS A5.36/A5.36M:2016, ktoré je druhým vydaním a reviduje vydanie z roku 2012 [odkaz: 9].
V špecifikácii sa používajú obvyklé jednotky v USA aj medzinárodná sústava jednotiek (SI) a každý systém sa musí používať nezávisle od druhého bez akéhokoľvek kombinovania [odkaz: 10].
Overte aktuálne číslo vydania a všetky nahradené označenia najnovším vydaním.
Aký klasifikačný systém sa používa v AWS A5.36 / A5.36M?
AWS A5.36/A5.36M využíva dvojitý klasifikačný prístup pozostávajúci z otvoreného klasifikačného systému a súboru pevných klasifikácií so špecifikovanými požiadavkami.
Otvorený klasifikačný systém umožňuje klasifikáciu elektródy výberom série označení, ktoré popisujú jej pevnosť v ťahu, rázovú húževnatosť, schopnosť polohy, požiadavky na ochranný plyn, chémiu návaru a úroveň difúzneho vodíka [odkaz: 11].
Pevné klasifikácie poskytujú vopred definované kombinácie týchto označení, ktoré zodpovedajú starým klasifikáciám, ktoré boli predtým zahrnuté v A5.20/A5.20M, A5.29/A5.29M, A5.18/A5.18M a A5.28/A5.28M [odkaz: 12].
Klasifikačné označenie začína predponou 'E' pre elektródu, za ktorou nasleduje dvojciferný znak pevnosti v ťahu označujúci minimálnu pevnosť v ťahu zvarového kovu v tisíckach libier na štvorcový palec (ksi) pre A5.36 alebo v jednotkách 10 MPa pre A5.36M.
Písmeno 'T' označuje rúrkovitú elektródu (s tokom a 'C' označuje kompozitnú elektródu (kovové jadro).
Číslica za 'T' alebo 'C' označuje charakteristiku použiteľnosti a polohy elektródy.
Pomlčka oddeľuje označenie elektródy od označenia ochranného plynu, ktoré môže byť 'C' pre 100 % CO₂, 'M' pre zmes CO₂ a argónu alebo špecifické označenie z AWS A5.32/A5.32M.
Nasleduje označenie chemického návaru s použitím kódov ako CS1, CS2, Ni1, Ni2, K2 alebo B2.
Môžu byť pridané voliteľné doplnkové označenia vrátane 'HZ' pre limity difúzneho vodíka (kde Z určuje maximálny obsah vodíka v ml/100 g) a nárazové označenia pre húževnatosť pri nízkych teplotách [odkaz:13].
Overte si úplné pravidlá označovania a akékoľvek ďalšie klasifikačné kritériá pomocou najnovšieho vydania.
Aký je úplný zoznam klasifikácií AWS A5.36 / A5.36M?
Úplný zoznam klasifikácií pod AWS A5.36/A5.36M je rozsiahly vďaka otvorenému klasifikačnému systému, ktorý umožňuje veľké množstvo možných kombinácií označenia.
Klasifikácie spadajú do dvoch širokých kategórií: pevné klasifikácie so špecifikovanými požiadavkami a otvorené klasifikácie, ktoré umožňujú používateľovi vybrať si špecifické označenia.
Pevné klasifikácie zodpovedajú starším typom elektród, ktoré boli predtým klasifikované podľa nahradených špecifikácií.
Pretože normy AWS sa pravidelne revidujú a pretože otvorený klasifikačný systém umožňuje špecifické označenia výrobcu, overte si úplný a aktuálny zoznam s najnovším vydaním.
Pevné klasifikácie elektród s tavivom z uhlíkovej ocele
E70T-1C/9C
E70T-2C
E70T -5CJ E70T
-5MJ
6
E70T-
E70T-7
E70T-4
E71T-1C E71T-1C/9C
E71T-1M
E71T-1M/9M
E71T-1C-9M
E71T-1C
-9C/E7T71
E71T-8
E71T-11
E71T-GS
Tieto klasifikácie označujú elektródy s tokom z uhlíkovej ocele pre FCAW s variáciami v schopnosti polohy, požiadavkách na ochranný plyn a charakteristikách použiteľnosti.
'1' v E71T-1 označuje schopnosť všetkých polôh, zatiaľ čo '0' v E70T-1 označuje iba plochú a horizontálnu polohu.
Prípona 'C' označuje tienenie CO₂, 'M' označuje zmes CO₂ a argónu a 'GS' označuje samotienenú elektródu, ktorá nevyžaduje žiadny vonkajší plyn.
V rámci špecifikácie môžu existovať ďalšie pevné klasifikácie uhlíkovej ocele; overiť s najnovším vydaním.
Pevná klasifikácia elektródy s tavivom z nízkolegovanej ocele
E80T1-Ni1C
E80T1-Ni1M
E80T1-Ni2
E80T1-Ni2C
-Ni2M
E80T1
E80T5-Ni1
E80T5-Ni2
E80T5-Ni3
E81T1-Ni1
E81T1-Ni1-Ni1C
E81T1-Ni1
-Ni1C
E81T1-Ni2C
E81T1-Ni2M E80T1-B2
E80T1
E81T1
-B2H
-B2
E81T1- B2C
E80T5-B2 E80T5-
B2L E90T1-
B3 E91T1-B3
E91T1-B31M
E91T1
E91T1-B31M
-B31M E91T1
-B6C
E91T1-B6M
E91T1-B9M E90T5-D2
- D2 E80T1
E91T5
E80T5
-K2
-K1
E80T5-K2
E81T1-K2
E81T1-K2C
E81T1-K92M
E91T53K E91T1-K3M
E100T5-K3
E100T5-
K4
E101T1-K3
E110T5- K3 E110T5
-K4 E111T1-K3 E110T5-
KAM
E80T1-W
E81T1-W2C
E81K24K6
E67T24K6
E71T8
E81K24K6 E71T8-K6
-Ni1
E71T8-Ni2 E70T4-
A1 E70T5-A1 E71T1
E80T1
E81T1
-A1
-A1
-A1 E81T1-A1C
E70T4-G
E71T1-GC
E70T1
-TG0 E71T1
-TGM0 E81T1-
GC
E81T1-GM
E91T1-GC
E100T5-G
E101T1-G
E110T1-G
E110T1-K3C
E111T1-G
E111T1-GM
E120T1-G
E121T1-G
Tieto klasifikácie označujú oceľové systémy s nízkym prietokom niklu, vrátane nízko-niklovej elektródy ocele, chróm-molybdénové ocele, mangán-molybdénové ocele a iné legované ocele.
Označenie 'G' označuje všeobecnú klasifikáciu, pre ktorú je chemické zloženie stanovené dohodou medzi dodávateľom a odberateľom.
V rámci špecifikácie môžu existovať ďalšie pevné klasifikácie nízkolegovanej ocele; overiť s najnovším vydaním.
E70C-3X
E70C-6X
E80C-Ni1
E80C-Ni2
E80C-Ni3
E70C-B2L
E80C-B2
E80C-B2L
E80C-B3L E90C-
D2
E90C-K3
E110C-G
E120C- G ocele s nízkym obsahom uhlíka a ocele
E120C-G s
nízkym obsahom uhlíka elektródy s kovovým jadrom pre GMAW.
'C' v klasifikácii označuje kompozitnú elektródu (kovové jadro).
Prípona 'X' v E70C-3X a E70C-6X predstavuje variabilné označenie ochranného plynu.
Tieto klasifikácie majú ekvivalentné otvorené klasifikácie pod A5.36, ako napríklad E7XT15-C1A0-CS1 alebo E7XT15-M21A0-CS1 pre E70C-3X a E7XT15-C1A2-CS1 alebo E7XT15-M21A2-CS1 pre E70C-46X.[odkaz:
V rámci špecifikácie môžu existovať ďalšie pevné klasifikácie s kovovým jadrom; overiť s najnovším vydaním.
Ekvivalentné otvorené klasifikácie pre staršie typy elektród
Otvorený klasifikačný systém umožňuje vyjadrenie starších klasifikácií z nahradených špecifikácií pomocou formátu označenia A5.36.
Napríklad staršia klasifikácia E80C-Ni1 má ekvivalentné otvorené klasifikácie E8XT15-M13A5-Ni1 alebo E8XT15-M22A5-Ni1[odkaz:15].
Staršia klasifikácia E80C-Ni2 má ekvivalentné otvorené klasifikácie E8XT15-M13P8-Ni2 alebo E8XT15-M22P8-Ni2[odkaz:16].
Staršia klasifikácia E80C-Ni3 má ekvivalentné otvorené klasifikácie E8XT15-M13P10-Ni3 alebo E8XT15-M22P10-Ni3[odkaz:17].
Staršia klasifikácia E70C-B2L má ekvivalentné otvorené klasifikácie E7XT15-M13PZ-B2L alebo E7XT15-M22PZ-B2L[odkaz:18].
Staršia klasifikácia E80C-B2 má ekvivalentné otvorené klasifikácie E8XT15-M13PZ-B2 alebo E8XT15-M22PZ-B2[odkaz:19].
Staršia klasifikácia E90C-D2 má ekvivalentné otvorené klasifikácie E9XT15-M13A2-D2 alebo E9XT15-M22A2-D2[odkaz:20].
Staršia klasifikácia E90C-K3 má ekvivalentné otvorené klasifikácie E9XT15-M20A6-K3 alebo E9XT15-M20A5-K3[odkaz:21].
Tieto ekvivalentné klasifikácie ukazujú, ako otvorený systém A5.36 vyhovuje celému rozsahu starších typov elektród a zároveň poskytuje flexibilnejší a presnejší klasifikačný rámec.
Úplné zmapovanie všetkých starších klasifikácií na ich ekvivalenty A5.36 nájdete v tabuľkách príloh v najnovšom vydaní AWS A5.36/A5.36M.
Čo znamenajú označenia v klasifikáciách AWS A5.36 / A5.36M?
Každý prvok klasifikácie AWS A5.36 poskytuje špecifické technické informácie o elektróde a jej výkonových charakteristikách.
Predpona 'E' označuje elektródu.
Označenie pevnosti v ťahu udáva minimálnu pevnosť v ťahu naneseného zvarového kovu.
Pre A5.36 číslo vynásobené 1 000 psi udáva minimálnu pevnosť v ťahu; pre A5.36M číslo vynásobené 10 MPa dáva ekvivalentnú hodnotu v jednotkách SI [odkaz:22].
Písmeno 'T' označuje rúrkovú elektródu (s tokom a 'C' označuje kompozitnú elektródu (kovové jadro).
Číslice za 'T' alebo 'C' udávajú charakteristiky použiteľnosti a polohy: číslica '1' označuje schopnosť všetkých polôh, '0' označuje len plochú a horizontálnu polohu a ostatné číslice označujú špecifické typy povlakov a vlastnosti zvárania.
Označenie ochranného plynu za pomlčkou špecifikuje požadovaný plyn: 'C' pre 100 % CO₂, 'M' pre zmes CO₂ a argónu (zvyčajne 75–80 % Ar so zostatkom CO₂) a špecifické označenia z AWS A5.32/A5.32M pre ostatné zmesi. Označenie chémie zvarového návaru označuje obsah zliatiny zvarového kovu: 'CS1' a 'CS2' označuje chemické látky uhlíkovej ocele s rôznymi úrovňami mangánu, 'Ni1' až 'Ni3' označuje chemické zloženie niklovej ocele, 'B2' až 'B9' označuje chróm-molybdén 'oceľ' označuje'chróm-molybdénovú oceľ' mangán-molybdénová oceľ, 'K2' až 'K4' označujú iné chemické zlúčeniny nízkolegovaných ocelí a 'G' označuje všeobecnú klasifikáciu, pre ktorú je chémia stanovená dohodou.
~!phoenix_var50_7!~
Voliteľné doplnkové označenie 'HZ' označuje maximálny obsah difúzneho vodíka v ml/100 g zvarového kovu, ako napríklad H4 pre 4 ml/100 g alebo H8 pre 8 ml/100 g.
Toto systematické označenie umožňuje zváračským inžinierom špecifikovať elektródy s presnou kontrolou pevnosti, húževnatosti, chémie a obsahu vodíka.
Overte si úplné pravidlá označovania a akékoľvek ďalšie klasifikačné kritériá pomocou najnovšieho vydania.
Aké sú požiadavky na mechanické vlastnosti?
Požiadavky na mechanické vlastnosti prídavných kovov AWS A5.36 zahŕňajú minimálnu pevnosť v ťahu, minimálnu medzu klzu, minimálne predĺženie a rázovú húževnatosť podľa Charpyho.
Označenie pevnosti v ťahu v klasifikácii priamo koreluje s minimálnou špecifikovanou pevnosťou v ťahu. Pre označenie '70' je minimálna pevnosť v ťahu 70 000 psi (490 MPa), s minimálnou medzou klzu 58 000 psi (400 MPa) a minimálnym predĺžením 22%, ako je znázornené v klasifikácii PREMIUM 71T, ktorá špecifikuje pevnosť v ťahu (400 7asi 58 MPa) MP (4004 MPa) ksi) a predĺženie 22 % [odkaz: 23].
~!phoenix_var52_2!~
Požiadavky na rázovú húževnatosť sa líšia podľa klasifikácie a sú špecifikované pomocou rázového označenia, ktoré udáva teplotu, pri ktorej alebo nad ktorou zvarový kov spĺňa alebo prekračuje požadovanú energiu Charpyho V-zárezu 20 ft·lbf (27 J) [odkaz:24].
Pre A5.36 označenie nárazu udáva skúšobnú teplotu v stupňoch Fahrenheita; pre A5.36M označuje označenie skúšobnú teplotu v stupňoch Celzia [odkaz:25].
Presné tabuľky mechanických vlastností sú obsiahnuté v norme a mali by byť konzultované priamo na účely návrhu a kvalifikácie.
Overte si všetky požiadavky na mechanické vlastnosti s najnovším vydaním.
Aké sú požiadavky na chemické zloženie?
Požiadavky na chemické zloženie prídavných kovov AWS A5.36 platia pre zvarový kov vyrobený elektródou.
Označenia chémie zvaru špecifikujú obsah zliatiny a limity nečistôt pre každú klasifikáciu.
Chemické zložky uhlíkovej ocele označené ako 'CS1' a 'CS2' sa líšia predovšetkým obsahom mangánu, pričom 'CS2' spĺňa nižšie požiadavky na mangán podľa ASME A-No. 1 analytická skupina [odkaz: 26].
Nízkolegované chemikálie sa riadia rovnakými konvenciami označovania ako pevné klasifikácie: 'Ni1' až 'Ni3' špecifikujú obsah niklu približne 1 %, 2,5 % a 3,5 %, v uvedenom poradí; 'B2' špecifikuje približne 1,25 % Cr a 0,5 % Mo; 'B3' špecifikuje približne 2,25 % Cr a 1 % Mo; 'D2' udáva približne 1,75 % Mn a 0,5 % Mo; a 'K2' až 'K4' špecifikujú patentované nízkolegované kompozície [odkaz:27].
Označenie 'G' označuje všeobecnú klasifikáciu, pre ktorú nie je chemické zloženie špecifikované normou a namiesto toho je stanovené dohodou medzi dodávateľom a odberateľom.
Presné tabuľky chemického zloženia sú obsiahnuté v norme a mali by byť konzultované priamo na účely návrhu a kvalifikácie.
Overte si všetky požiadavky na zloženie pomocou najnovšieho vydania AWS A5.36/A5.36M.
AWS A5.36/A5.36M neexistuje izolovane; niekoľko sprievodných špecifikácií poskytuje doplnkové alebo prekrývajúce sa pokrytie uhlíkových a nízkolegovaných oceľových prídavných kovov.
AWS A5.20/A5.20M bola predchádzajúca špecifikácia pre elektródy s tavivom z uhlíkovej ocele pre FCAW a bola nahradená A5.36, ale zostáva odkazovaná v starších špecifikáciách postupu zvárania a obstarávacích dokumentoch.
AWS A5.29/A5.29M bola predchádzajúca špecifikácia pre elektródy s jadrom z nízkolegovanej ocele pre FCAW a bola podobne nahradená špecifikáciou A5.36.
AWS A5.18/A5.18M špecifikuje elektródy a tyče z uhlíkovej ocele na oblúkové zváranie v plynovej ochrane a poskytuje referencie na zloženie pre elektródy s kovovým jadrom z uhlíkovej ocele pred prijatím A5.36.
AWS A5.28/A5.28M špecifikuje elektródy a tyče z nízkolegovanej ocele na oblúkové zváranie v plynovej ochrane a poskytuje referencie na zloženie pre elektródy s kovovým jadrom z nízkolegovanej ocele pred prijatím A5.36.
AWS A5.32/A5.32M špecifikuje ochranné plyny a zmesi plynov pre tavné zváranie a poskytuje označenie ochranných plynov a rozsahy zloženia uvedené v klasifikačnom systéme A5.36.
AWS A5.01M/A5.01 (ISO 14344 MOD) poskytuje pokyny na obstarávanie prídavných materiálov na zváranie a odkazuje na obstarávanie elektród klasifikovaných pod A5.36.
Kód ASME pre kotly a tlakové nádoby, oddiel II, časť C, preberá špecifikácie výplňového kovu AWS ako špecifikácie SFA a SFA-5.36/SFA-5.36M je zodpovedajúce označenie ASME pre túto špecifikáciu.
Spoločná konzultácia týchto špecifikácií poskytuje komplexný rámec pre výber prídavného kovu, kvalifikáciu a zabezpečenie kvality.
Systém klasifikácie prídavných kovov AWS je organizovaný podľa procesu zvárania a typu základného kovu, pričom každá špecifikácia (A5.x) sa týka odlišného procesu alebo formy produktu.
AWS A5.36 je súčasťou tohto hierarchického systému a konkrétne sa zameriava na elektródy s uhlíkovým a nízkolegovaným tavivom a kovovým jadrom.
Špecifikácia predstavuje významný vývoj vo filozofii klasifikácie AWS, pričom nahrádza samostatné špecifikácie špecifické pre proces (A5.18, A5.20, A5.28 a A5.29) jednotným otvoreným klasifikačným systémom, ktorý poskytuje väčšiu flexibilitu a presnosť v špecifikácii elektród.
Séria 'A5' zahŕňa prídavné kovy pre oblúkové zváranie, tvrdé spájkovanie a tvrdé zváranie a poradie číslovania zhruba zodpovedá chronologickému vývoju špecifikácií.
Prípona '/A5.36M' označuje, že špecifikácia zahŕňa bežné americké jednotky aj jednotky SI, čo je konvencia aplikovaná na normy AWS, ktoré boli harmonizované s postupmi ISO.
Vydanie z roku 2016 predstavuje druhé vydanie špecifikácie a reviduje vydanie z roku 2012, pričom odráža prebiehajúce aktualizácie otvoreného klasifikačného systému a pevných klasifikačných tabuliek.
Používatelia by mali vždy potvrdiť, že pracujú s najaktuálnejším vydaním akejkoľvek špecifikácie AWS, pretože klasifikácie a požiadavky môžu byť medzi vydaniami pridané, revidované alebo zrušené.
Overte si aktuálne číslo vydania a úplný zoznam klasifikácií pomocou najnovšieho vydania AWS A5.36/A5.36M.