Hva er omfanget av AWS A5.36 / A5.36M?
AWS A5.36/A5.36M er spesifikasjonen fra American Welding Society som foreskriver krav til klassifisering av karbon- og lavlegert stål fluks-kjerneelektroder for fluks-kjernebuesveising (FCAW) og metallkjerneelektroder for gassmetallbuesveising (GMAW)[referanse:0][referanse:1]. Denne spesifikasjonen ble utviklet som et enhetlig klassifiseringssystem som konsoliderer og erstatter klassifiseringer som tidligere var dekket under AWS A5.20/A5.20M for karbonstål flukselektroder, AWS A5.29/A5.29M for lavlegerte stål flukselektroder, AWS A5.18/A5.18M for karbonstål elektroder og A5.18M metallkjerner for karbonstålelektroder. A5.28/A5.28M for metallkjerneelektroder i lavlegert stål[referanse:2][referanse:3].
~!phoenix_var36_1!~
Kravene som tas opp inkluderer kjemisk sammensetning og mekaniske egenskaper til sveisemetallet, sammen med visse bruksegenskaper til elektroden[referanse:4].
Valgfrie tilleggsbetegnelser er inkludert for diffuserbart hydrogen og for samsvar med spesielle krav til mekaniske egenskaper når sveisemetallet avsettes ved bruk av lav varmetilførsel, rask kjølehastighet og høy varmetilførsel, sakte kjølehastighetsprosedyrer[referanse:5][referanse:6].
Jern er det eneste elementet i det ufortynnede sveisemetallet som avsettes av elektroder klassifisert under denne spesifikasjonen hvis innhold overstiger 10,5 %[referanse:7][referanse:8].
Den nåværende utgaven er AWS A5.36/A5.36M:2016, som er den andre utgaven og reviderer 2012-utgaven[referanse:9].
Spesifikasjonen bruker både US Customary Units og International System of Units (SI), og hvert system må brukes uavhengig av det andre uten å kombinere på noen måte[referanse:10].
Bekreft gjeldende utgavenummer og eventuelle erstattede betegnelser med den nyeste utgaven.
Hva er klassifiseringssystemet som brukes i AWS A5.36 / A5.36M?
AWS A5.36/A5.36M bruker en dobbel klassifiseringstilnærming bestående av et åpent klassifiseringssystem og et sett med faste klassifikasjoner med spesifiserte krav.
Det åpne klassifiseringssystemet gjør at en elektrode kan klassifiseres ved å velge en serie med betegnelser som beskriver dens strekkstyrke, slagfasthet, posisjonsevne, beskyttelsesgasskrav, sveiseavsetningskjemi og diffuserbart hydrogennivå[referanse:11].
De faste klassifikasjonene gir forhåndsdefinerte kombinasjoner av disse betegnelsene som tilsvarer de eldre klassifikasjonene tidligere dekket under A5.20/A5.20M, A5.29/A5.29M, A5.18/A5.18M og A5.28/A5.28M[referanse:12].
Klassifiseringsbetegnelsen begynner med prefikset 'E' for elektrode, etterfulgt av en tosifret strekkfasthetsbetegnelse som indikerer minimumstrekkstyrken til sveisemetallet i tusenvis av pund per kvadrattomme (ksi) for A5.36 eller i enheter på 10 MPa for A5.36M.
En bokstav 'T' indikerer en rørformet (fluxkjerne) elektrode, og 'C' indikerer en kompositt (metallkjernet) elektrode.
Et tall etter 'T' eller 'C' angir brukbarheten og posisjonsegenskapene til elektroden.
En bindestrek skiller elektrodebetegnelsen fra dekkgassbetegnelsen, som kan være 'C' for 100 % CO₂, 'M' for en CO₂- og argonblanding, eller en spesifikk betegnelse fra AWS A5.32/A5.32M.
Sveiseavsetningskjemibetegnelsen følger, ved å bruke koder som CS1, CS2, Ni1, Ni2, K2 eller B2.
Valgfrie tilleggsbetegnelser kan legges til, inkludert 'HZ' for diffusible hydrogengrenser (der Z angir maksimalt hydrogeninnhold i ml/100g) og slagbetegnelser for seighet ved lav temperatur[referanse:13].
Bekreft de fullstendige designatorreglene og eventuelle tilleggsklassifiseringskriterier med den siste utgaven.
Hva er den komplette listen over AWS A5.36 / A5.36M klassifiseringer?
Den komplette listen over klassifiseringer under AWS A5.36/A5.36M er omfattende på grunn av det åpne klassifiseringssystemet, som tillater et stort antall mulige betegnelseskombinasjoner.
Klassifikasjonene deles inn i to brede kategorier: faste klassifikasjoner med spesifiserte krav, og åpne klassifikasjoner som lar brukeren velge spesifikke betegnelser.
De faste klassifiseringene tilsvarer de eldre elektrodetypene som tidligere er klassifisert under de erstattede spesifikasjonene.
Fordi AWS-standarder periodisk revideres, og fordi det åpne klassifiseringssystemet tillater produsentspesifikke betegnelser, verifiser den fullstendige og gjeldende listen med den siste utgaven.
Faste klassifikasjoner for karbonstål med flusskjerner for elektroder
E70T-1C/9C
E70T-
2C E70T-5CJ
5MJ
E70T-
E70T- 6
E70T-7
E70T-4
E71T-1C E71T-1C/9C
E71T-1M
E71T-1M/9M
E71T- 1C5J-
5C
E71T
E71T/ E71T-8
E71T-11
E71T-GS
Disse klassifiseringene angir karbonstål flukselektroder for FCAW, med variasjoner i posisjonsevne, beskyttelsesgasskrav og brukeregenskaper.
'1' i E71T-1 indikerer evne til alle posisjoner, mens '0' i E70T-1 kun indikerer flat og horisontal posisjon.
Suffikset 'C' angir CO₂-skjerming, 'M' angir en CO₂- og argonblanding, og 'GS' angir en selvskjermet elektrode som ikke krever ekstern gass.
Ytterligere faste klassifikasjoner av karbonstål kan eksistere innenfor spesifikasjonen; verifisere med siste utgave.
Faste klassifikasjoner for lavlegert stål med flusskjerner
E80T1-Ni1C
E80T1-Ni1M
E80T1-Ni2
E80T1-Ni2C
E80T1-Ni2M
Ni1
E80T5-
E80T5-Ni2
E80T5-Ni3
E81T1-Ni1
E81T1-T11N E11N
E81T1-Ni2C
E81T1-Ni2M
E80T1-
B2 E80T1-B2H E81T1-
-
B2 E81T1
B2C
E80T5-B2
E80T5-B2L
E90T1-B3
E91T1-B3 E91T1-T9B
E91T1-B1C
-
E91T1
B1C E91T1-B6C
E91T1-B6M E91T1
-B9M
E90T5-D2
E91T5-D2
E80T1-K2
E80T5-K1
E80T5
-K2
E81T1-K2
E81T1-K2C
E81T1-K2K
E90T E90T E90T E91T1-
K3M E100T5-K3
E100T5-
E110T5
K4
E101T1-K3
-K3
E110T5-K4
E111T1-K3
E110T5-KAM
E80T1-W E81T1-
W2C E61T7-T4K
E2K8
-K8 E2K
E71T8
E71T8-K6
-Ni1
E71T8-Ni2 E70T4-
A1 E70T5-A1
E71T1-A1
-
E80T1
A1
E81T1-A1 E81T1-A1C
E70T4-G
E71T1
-GC E80T1 -
E81T1- TGM E81T1-
TGMG
GC
E81T1-GM
E91T1-GC
E100T5-G
E101T1-G
E110T1-G
E110T1-K3C
E111T1-G
E111T1-GM
E120T1-G
E121T1-G
Disse klassifiseringene angir systemer med lavt, nikkel-legert stål med lavt, nikkel-legert stål. stål, krom-molybden stål, mangan-molybden stål og andre legerte stål.
'G'-betegnelsen indikerer en generell klassifisering der den kjemiske sammensetningen er fastsatt etter avtale mellom leverandør og kjøper.
Ytterligere faste klassifikasjoner av lavlegert stål kan eksistere innenfor spesifikasjonen; verifisere med siste utgave.
E70C-3X
E70C-6X
E80C-Ni1
E80C-Ni2
E80C-Ni3
E70C-B2L
E80C-B2
E80C-B2L
E80C-B3L E90C
-D2
E90C-K3
E110C-G
E120C-G
E120C-G
Alle karbonat- og lavkarbondesign stålmetallkjerneelektroder for GMAW.
'C' i klassifiseringen indikerer en kompositt (metallkjerne) elektrode.
«X»-suffikset i E70C-3X og E70C-6X representerer en variabel dekkgassbetegnelse.
Disse klassifiseringene har tilsvarende åpne klassifikasjoner under A5.36, slik som E7XT15-C1A0-CS1 eller E7XT15-M21A0-CS1 for E70C-3X og E7XT15-C1A2-CS1 eller E7XT15-M21A2-CS1 for E70C-6X][referanse:14X].
Ytterligere faste klassifikasjoner med metallkjerner kan eksistere innenfor spesifikasjonen; verifisere med siste utgave.
Tilsvarende åpne klassifikasjoner for eldre elektrodetyper
Det åpne klassifiseringssystemet gjør at eldre klassifikasjoner fra erstattede spesifikasjoner kan uttrykkes ved å bruke A5.36-designatorformatet.
For eksempel har den eldre klassifiseringen E80C-Ni1 tilsvarende åpne klassifikasjoner E8XT15-M13A5-Ni1 eller E8XT15-M22A5-Ni1[referanse:15].
Den eldre klassifiseringen E80C-Ni2 har tilsvarende åpne klassifikasjoner E8XT15-M13P8-Ni2 eller E8XT15-M22P8-Ni2[referanse:16].
Den eldre klassifiseringen E80C-Ni3 har tilsvarende åpne klassifikasjoner E8XT15-M13P10-Ni3 eller E8XT15-M22P10-Ni3[referanse:17].
Den eldre klassifiseringen E70C-B2L har tilsvarende åpne klassifikasjoner E7XT15-M13PZ-B2L eller E7XT15-M22PZ-B2L[referanse:18].
Den eldre klassifiseringen E80C-B2 har tilsvarende åpne klassifikasjoner E8XT15-M13PZ-B2 eller E8XT15-M22PZ-B2[referanse:19].
Den eldre klassifiseringen E90C-D2 har tilsvarende åpne klassifikasjoner E9XT15-M13A2-D2 eller E9XT15-M22A2-D2[referanse:20].
Den eldre klassifiseringen E90C-K3 har tilsvarende åpne klassifikasjoner E9XT15-M20A6-K3 eller E9XT15-M20A5-K3[referanse:21].
Disse ekvivalente klassifiseringene viser hvordan det åpne A5.36-systemet rommer hele spekteret av eldre elektrodetyper, samtidig som det gir et mer fleksibelt og presist klassifiseringsrammeverk.
For en fullstendig kartlegging av alle eldre klassifikasjoner til deres A5.36-ekvivalenter, se vedleggstabellene i den siste utgaven av AWS A5.36/A5.36M.
Hva betyr betegnelsene i AWS A5.36 / A5.36M klassifiseringer?
Hvert element i en AWS A5.36-klassifisering formidler spesifikk teknisk informasjon om elektroden og dens ytelsesegenskaper.
Prefikset 'E' angir en elektrode.
Strekkfasthetsbetegnelsen angir minimumstrekkstyrken til det avsatte sveisemetallet.
For A5.36 gir tallet multiplisert med 1000 psi minimum strekkfasthet; for A5.36M gir tallet multiplisert med 10 MPa ekvivalentverdien i SI-enheter[referanse:22].
Bokstaven 'T' angir en rørformet (flukskjerne) elektrode, og 'C' angir en kompositt (metallkjernet) elektrode.
Tallet etter 'T' eller 'C' spesifiserer brukervennligheten og posisjonsegenskapene: tallet '1' angir evne til alle posisjoner, '0' angir kun flat og horisontal posisjon, og andre siffer angir spesifikke beleggstyper og sveiseegenskaper.
Beskyttelsesgassbetegnelsen etter bindestreken spesifiserer nødvendig gass: 'C' for 100 % CO₂, 'M' for en CO₂- og argonblanding (vanligvis 75–80 % Ar med balanse CO₂), og spesifikke betegnelser fra AWS A5.32/A5.32M for andre blandinger. Sveiseavsetningskjemibetegnelsen angir legeringsinnholdet i sveisemetallet: 'CS1' og 'CS2' angir karbonstålkjemi med forskjellige mangannivåer, 'Ni1' til 'Ni3' angir nikkelstålkjemi, 'B2' til 'B9' angir krom-molybdeen, stål 2-kjemikalier. mangan-molybdenstål, 'K2' til 'K4' angir andre lavlegerte stålkjemier, og 'G' indikerer en generell klassifisering som kjemien er fastsatt for etter avtale.
~!phoenix_var50_7!~
Den valgfrie tilleggsbetegnelsen 'HZ' angir det maksimale diffunderbare hydrogeninnholdet i ml/100g sveisemetall, slik som H4 for 4 ml/100g eller H8 for 8 ml/100g.
Denne systematiske betegnelsen gjør det mulig for sveiseingeniører å spesifisere elektroder med presis kontroll over styrke, seighet, kjemi og hydrogeninnhold.
Bekreft de fullstendige designatorreglene og eventuelle tilleggsklassifiseringskriterier med den siste utgaven.
Hva er kravene til mekaniske egenskaper?
Kravene til mekaniske egenskaper for AWS A5.36 fyllmetaller inkluderer minimum strekkfasthet, minimum flytegrense, minimum forlengelse og Charpy V-notch slagfasthet.
Strekkfasthetsbetegnelsen i klassifiseringen korrelerer direkte med minimum spesifisert strekkfasthet. For en '70' betegnelse er minste strekkfasthet 70 000 psi (490 MPa), med en minimum flytegrense på 58 000 psi (400 MPa) og en minimumsforlengelse på 22 %, som illustrert av PREMIUM 71T-klassifiseringen som spesifiserer en strekkfasthet på (7090 MPa) 400 MPa (58 ksi), og forlengelse på 22 %[referanse:23].
~!phoenix_var52_2!~
Kravene til støtseighet varierer etter klassifisering og spesifiseres ved hjelp av støtbetegnelsen, som indikerer temperaturen ved eller over som sveisemetallet møter eller overskrider den nødvendige Charpy V-notch-energien på 20 fot·lbf (27 J)[referanse:24].
For A5.36 indikerer støtbetegnelsen testtemperaturen i grader Fahrenheit; for A5.36M indikerer betegnelsen testtemperaturen i grader Celsius[referanse:25].
De nøyaktige mekaniske egenskapstabellene er inkludert i standarden og bør konsulteres direkte for design- og kvalifiseringsformål.
Bekreft alle krav til mekaniske egenskaper med den nyeste utgaven.
Hva er kravene til kjemisk sammensetning?
Kravene til kjemisk sammensetning for AWS A5.36 fyllmetaller gjelder for sveisemetallet som produseres av elektroden.
De kjemiske betegnelsene for sveiseavsetninger spesifiserer legeringsinnholdet og urenhetsgrensene for hver klassifisering.
Kjemi i karbonstål betegnet som 'CS1' og 'CS2' skiller seg først og fremst fra hverandre i manganinnholdet, der 'CS2' oppfyller de lavere mangankravene til ASME A-No. 1 Analysegruppe[referanse:26].
Lavlegerte kjemier følger de samme betegnelseskonvensjonene som de faste klassifiseringene: 'Ni1' til 'Ni3' spesifiserer nikkelinnhold på henholdsvis ca. 1 %, 2,5 % og 3,5 %; 'B2' spesifiserer omtrent 1,25 % Cr og 0,5 % Mo; 'B3' spesifiserer omtrent 2,25 % Cr og 1 % Mo; 'D2' spesifiserer omtrent 1,75 % Mn og 0,5 % Mo; og 'K2' til 'K4' spesifiserer proprietære lavlegeringssammensetninger[referanse:27].
'G'-betegnelsen indikerer en generell klassifisering der den kjemiske sammensetningen ikke er spesifisert av standarden og i stedet er etablert etter avtale mellom leverandøren og kjøperen.
De nøyaktige kjemiske sammensetningstabellene finnes i standarden og bør konsulteres direkte for design- og kvalifiseringsformål.
Bekreft alle komposisjonskrav med den nyeste utgaven av AWS A5.36/A5.36M.
AWS A5.36/A5.36M eksisterer ikke isolert; flere tilleggsspesifikasjoner gir komplementær eller overlappende dekning for fyllmetaller av karbon og lavlegert stål.
AWS A5.20/A5.20M var den forrige spesifikasjonen for karbonstål flukselektroder for FCAW og har blitt erstattet av A5.36, men er fortsatt referert til i eldre sveiseprosedyrespesifikasjoner og anskaffelsesdokumenter.
AWS A5.29/A5.29M var den forrige spesifikasjonen for flukselektroder med lavlegert stål for FCAW og har på samme måte blitt erstattet av A5.36.
AWS A5.18/A5.18M spesifiserer karbonstålelektroder og stenger for gassskjermet buesveising og ga sammensetningsreferansene for karbonstålmetallkjerneelektroder før bruken av A5.36.
AWS A5.28/A5.28M spesifiserer lavlegerte stålelektroder og stenger for gassskjermet buesveising og ga sammensetningsreferansene for metallkjerneelektroder av lavlegert stål før bruken av A5.36.
AWS A5.32/A5.32M spesifiserer beskyttelsesgasser og gassblandinger for smeltesveising og gir beskyttelsesgassbetegnelsene og sammensetningsområdene som er referert til i A5.36-klassifiseringssystemet.
AWS A5.01M/A5.01 (ISO 14344 MOD) gir retningslinjer for anskaffelse av sveisetilsetningsmaterialer og er referert for anskaffelse av elektroder klassifisert under A5.36.
ASME Boiler and Pressure Vessel Code, Section II, Part C, vedtar AWS fyllmetallspesifikasjoner som SFA-spesifikasjoner, og SFA-5.36/SFA-5.36M er den tilsvarende ASME-betegnelsen for denne spesifikasjonen.
Å konsultere disse spesifikasjonene sammen gir et omfattende rammeverk for valg av fyllmetall, kvalifisering og kvalitetssikring.
Klassifiseringssystemet for AWS fyllmetall er organisert etter sveiseprosess og basismetalltype, med hver spesifikasjon (A5.x) omhandler en distinkt prosess eller produktform.
AWS A5.36 er en del av dette hierarkiske systemet og adresserer karbon- og lavlegert stål-flux- og metallkjerneelektroder spesifikt.
Spesifikasjonen representerer en betydelig utvikling i AWS-klassifiseringsfilosofien, og erstatter de separate, prosessspesifikke spesifikasjonene (A5.18, A5.20, A5.28 og A5.29) med et enhetlig åpent klassifiseringssystem som gir større fleksibilitet og presisjon i elektrodespesifikasjonene.
'A5'-serien dekker tilsatsmetaller for buesveising, lodding og lodding, og nummereringssekvensen tilsvarer omtrent den kronologiske utviklingen av spesifikasjonene.
Suffikset '/A5.36M' indikerer at spesifikasjonen inkluderer både US Customary Units og SI-enheter, en konvensjon brukt på AWS-standarder som er harmonisert med ISO-praksis.
2016-utgaven representerer den andre utgaven av spesifikasjonen og reviderer 2012-utgaven, og gjenspeiler pågående oppdateringer av det åpne klassifiseringssystemet og de faste klassifiseringstabellene.
Brukere bør alltid bekrefte at de arbeider fra den nyeste utgaven av enhver AWS-spesifikasjon, da klassifikasjoner og krav kan legges til, revideres eller trekkes tilbake mellom utgavene.
Bekreft gjeldende utgavenummer og den komplette klassifiseringslisten med den siste utgaven av AWS A5.36/A5.36M.